אאא

חמשה ימים לבחירות 2021, 'כיכר השבת' מפרסם סקר חדש החושף את כוחם של בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר בחברה החרדית, כך גם את רמת התמיכה של המגזר בראש הממשלה, בנימין נתניהו.

הסקר נחשף לראשונה בפאנל מיוחד באולפן 'כיכר השבת' בהגשת פרשן 'כיכר השבת' ישי כהן, ובהשתתפות מנכ"ל מכון 'אסקריא', דודי דרור ואנשי התקשורת מני גירא שוורץ, גואל ועקנין ואבי גרינצייג. 

הסקר נערך על ידי חברת 'אסקריא' המתמחה באוכלוסייה החרדית כחלק מסדרת מחקרים פוליטיים שנערכים בתקופה זו. הסקר נערך בין התאריכים 14-17/03/2021 בקרב 430 משיבים ומשיבות המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה החרדית מקרב 60 יישובים. טעות הדגימה עומדת על 4.7%. יודגש כי הסקר נערך בקרב החברה החרדית בלבד ואינו כולל דתיים ומסורתיים.

 אילו הבחירות היו מתקיימות כיום, לאיזו מפלגה היית מצביע/ה?

  • 49.4% - יהדות התורה, שזה מעט יותר משבעה מנדטים
  • 24.9% - ש"ס - כארבעה מנדטים, נתון המסתדר עם הסברי ש"ס שמחצית מהכוח מגיע מהפריפריה שאינה חרדית, כפי שהסביר השר לשעבר אריאל אטיאס באולפן 'כיכר השבת'
  • 4.8% - הציונות הדתית, שזה כ-0.7 מנדט
  • 8.7% - מתלבט - 1.3 מנדט
  • 11.4% - לא מתכוון להצביע - 1.7 מנדט

בקרב חסידי חב"ד, כ-53% מהם מתכוונים להצביע למפלגת 'הציונות הדתית', רק כ-13% יצביעו ל'יהדות התורה'.

מגמות

המגמות שנראו במהלך תקופה זו מצביעות על עליה בתמיכה בבצלאל סמוטריץ', מ-1% בחודש ינואר - עד ל-5% בחודש מרץ.

לצד זאת ישנה עלייה מתונה בקרב המשיבים - שלא מתכננים להצביע.

מעיון בנתונים נראה כי הסיעות החרדיות שומרות על כוחן בהשוואה לסקרים הקודמים וכי 'הציונות הדתית' שואבת את כוחה בעיקר מקרב החרדים שהתכוונו להצביע לליכוד, ל'תקווה חדשה' ו'ימינה'. 

המתלבטים

כ-9% מהמשיבים מתלבטים לאיזו מפלגה להצביע. הם נשאלו - "בין אלו מפלגות אתה מתלבט?", ואלו תשובותיהם:

כמחצית מהמתלבטים סימנו את אחת המפלגות החרדיות - יהדות התורה או ש"ס, משכך, סביר להניח שאחוז גבוה מהמתלבטים יצביעו למפלגה חרדית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בקרב המתלבטים, מפלגת 'הציונות הדתית' מקבלת אחוז גבוה יחסית, לעומת אחוז המצביעים למפלגה זו בקרב האוכלוסייה החרדית.

"מדד הפריכות"

על מנת לאמוד את הביטחון בהצבעה, נשאלו המשיבים: "עד כמה אתה בטוח שתבוא או לא תבוא להצביע ביום הבחירות?".

הממצאים מראים כי בקרב המפלגות החרדיות, קיימת רמת ביטחון גבוהה בהצבעה (כ-90% ברמת הביטחון הגבוהה ביותר) לעומת מפלגת הציונות הדתית אשר רק 74% ציינו ברמת ביטחון גבוהה כי יצביעו למפלגה זו ביום הבחירות.

ההתאמה לראשות הממשלה

70% מהמשיבים סבורים כי בנימין נתניהו הוא המועמד המתאים לראשות הממשלה, רק 4% סבורים שגדעון סער הינו מועמד מתאים לראשות הממשלה.