אאא

בעקבות חשיפת 'כיכר' לפני כחודש כי משרד החינוך מתיר לראשי הכוללים לא לשלם את המלגות בזמן שהוא מעביר לו את הכסף, יזם אברך תושב בני ברק שקיבל את מלגתו באיחור פנייה למשרד החינוך בנושא.

לטענת האברך, בעוד משרד החינוך מפקיד עבורו את המלגה מידי חודש לחשבון העמותה של ראש הכולל, הכסף מגיע אליו באיחור רב.

משרד החינוך הגיב לו בתגובה נחרצת הנחשפת לראשונה ב'כיכר השבת', כי ראש הכולל כלל לא מחויב להעביר את המלגות לאברכים והוא יכול להשתמש בהם להוצאות הרלוונטיות.

במכתב שנחשף לראשונה ב'כיכר השבת' כותב משרד החינוך: "מבחני התמיכה קובעים את התנאים שעל מוסדות תורניים שונים לעמוד על מנת לקבל תמיכה, התמיכה הינה עבור קיום לימודים תורניים סדירים, המבחן לא קבע בצורה מפורטת איך ועבור אלו הוצאות בדיוק תתחלק התמיכה והיא מיועדת לכלל הוצאות המוסדות התורניים לצורך קיום הלימודים התורניים באופן סדיר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

המשרד עובר להתייחס לראשי הכוללים: "בכוללים אופן הפעילות הקבוע באופן מסורתי הוא שאברכים בעלי משפחות לומדים בכלל והכולל משלם להם מלגת קיום עבור לימודיהם, גובה המלגה שעיורה ואופן העברתה הם עניינים שצריכים להיקבע בהסכמה בין הכולל ובין האברכים ובהתאם לדרישות ניהול תקין של רשות התאגידים".

המכתב של משרד החינוך (באדיבות המצלם)
המכתב של משרד החינוך (באדיבות המצלם)
הגדלה

"משרדינו אינו עוסק בהסכמות הפנימיות ובשיטות החלוקה השונות בכל כולל" מבהיר המשרד: "כל עוד מתקיימים לימודים סדירים, המשרד אכן בודק שכספי התמיכה שימשו ליעדם, וככל שכספי התמיכה לא הועברו למלגות או להוצאות רלוונטיות אחרות המשרד ידרוש השבת כספים אלה. וכן עלול שלא להכיר באברכים שדווחו כתלמידים ולא קיבלו מלגה כלל וגם התברר שלא נוכחו בביקורת שטח".

לגבי טענות האברכים כותב המשרד: "אם יש לאברכים טענות כנגד התנהלות כולל מסוים ואם נטען שהופרו הסכמים זכותו לפנות לערכאות הוא לכל גורם לצורך מיצוי זכויות, אם יש חשש להתנהלות לא תקינה של מוסד או כולל מסוים ניתן לפנות למשרדינו או לרשם העמותות תוך פירוט הליקויים לבדיקת הנושא".