אאא

שרים הבטיחו, חברי-כנסת צעקו מכל דוכן הכנסת, ואפילו מבקר המדינה העביר ביקורת קשה מאוד על הנעשה בהר-הזיתים - אבל דבר לא עזר.

בשנים האחרונות, מאות אנשים שעלו להתייחד עם יקיריהם, נמלטו מהמקום לאחר שספגו אבנים ובלוקים מערבים המתגוררים בסמוך. לצד זה, אלפי מצבות נותצו על-ידי פורעים ערבים, בעיקר נערים.  

מדינת ישראל מודעת היטב לנעשה, אבל מודיעה: אין לנו דרך להתמודד עם הערבים המתפרעים בהר-הזיתים בעיר הבירה, ירושלים. ההודעה לא נאמרה במפורש, אבל הקמת המוקד החדש - מבהירה היטב את המסקנות.

משרד הדתות, בראשות השר יעקב מרגי, מפרסם היום (חמישי) כי כל אדם שעולה להר-הזיתים וחושש מזריקת אבנים של ערבים, יכול להזמין אבטחה פרטית, ספיישל, ללא תשלום.

"המוקד נפתח כי באחרונה, אולם ההיענות גבוהה מאוד", אומר ל"כיכר השבת" אחד המוקדנים בשירות האבטחה החדש. לדבריו, "אנשים מתקשרים ומתעניינים, רובם מזמינים את השירות".

ל"כיכר השבת" נודע כי מי שעומד מאחורי המוקד החדש - הוא שר השיכון אריאל אטיאס, יחד עם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ´.

המספר החדש של המוקד: 02-6271598.

המבקר תוקף את הנעשה בבית-העלמין

כזכור, לפני מספר חודשים פורסם הדו"ח של מבקר המדינה. "למרות הוונדליזם והפעילות הפלילית בבית העלמין לא התרכזה הרל"י לפני הכול בהסדרת השמירה השוטפת בבית העלמין, אלא פעלה לקידום התכנון והיישום של תכנית הביטחון הכוללת לאזור רכס הר הזיתים ובכלל זה לבית העלמין", נכתב בדו"ח.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"עקב כך טרם הוסדרו במועד סיום הביקורת השמירה על בית העלמין ואבטחתו, ולפיכך יש חשש שהשקעה של מיליוני שקלים בפעולות שיקום ופיתוח תרד לטמיון. יצוין לטובה שבעקבות הביקורת קיים בדצמבר 2009 מנכ"ל משרד רה"מ דיון עם הנוגעים בדבר, ולאחר מכן החליטה  הממשלה להטיל על משרד השיכון את האחריות לאבטחת בית העלמין.

"ממשלות ישראל היו ערות לאירועים הקשים בבית העלמין וביקשו לתקן את הדרוש תיקון. אף על פי כן שיקום בית העלמין מתקדם בעצלתיים, רמת תחזוקתו אינה מספקת, רמת האבטחה שלו ירודה ואירועי ונדליזם ואירועים פליליים ממשיכים להתרחש בו, ויש חשש שאם לא תובטח השמירה בו יֵרדו לטמיון הכספים והעבודה שהושקעו בו", כתב המבקר.

"על ועדת המנכ"לים בראשות מנכ"ל משרד רה"מ לוודא שתוכן תכנית עבודה רב-שנתית לעבודות השיקום והפיתוח של בית העלמין אשר תאפשר לנצל באופן המיטבי את התקציב שהוקצה לצורך כך.

"יש לקבוע גוף ציבורי שתהיינה לו היכולת והסמכות לטפל בכל העניינים הנוגעים לבית העלמין, גם לאחר שהמדינה תסיים לשקמו ולפתחו. בהחלטתה בדצמבר 2009 בעקבות הביקורת, מינתה הממשלה גופים להסדרת השמירה והאבטחה בבית העלמין; עליהם למלא כנדרש את התפקיד שהוטל עליהם".