אאא

בתקופה האחרונה עוסק בטאון הציבור הליטאי "יתד נאמן", בסיקור תופעת ההתנכלויות לבחורי ישיבות המגיעים לחתום על הסדר "תורתו אומנותו".

ביתד הגדירו זאת כ"נזקים חינוכיים בעצם השהות בלשכות הגיוס, ומסכת השפלות רפואיות בוטה שמאלצים את תלמידי הישיבות לעבור, זאת בנוסף לנסיונות לפתות את תלמידי הישיבות להתגייס לצבא ולחתום על מסמכים שונים".

מעדויות שהגיעו ליתד נאמן עולה כי הצבא מכוון את חיציו דווקא כלפי הבחורים הנחשבים לעילויים, ומבקש להפילם ברשתו.

בעיתון מצטטים רבנים שמבהירים כי "עצם השהייה במקום פרוץ זה יחד עם נשים, במצב של הפקרות מוחלטת יחד עם המתגייסים והמתגייסות שמגיעים באותו זמן יוצר קטסטרופה של ממש".

בנושא הזה, מצוטט הבוקר יו"ר ועדת הכספים חבר-הכנסת משה גפני שלא מהסס להצהיר: "מדובר בנסיונות של העברה על הדת ממש". לדבריו, "נעשים מעשים שיש בהם איסורים הפוגעים באורח החיים ובדרך התורה שהבחורים מתחנכים על פיהם, ונעשים אף מעשים של השפלת הבחורים".

"עולם התורה לא יסכים להם בשום פנים ואופן", מדגיש גפני ומוסיף: "אם הדברים לא ישתנו באופן מיידי, נמליץ לגדולי התורה להורות לבחורים שלא ללכת במצב כזה ללשכות הגיוס".

גפני מספר כי מחר ייפגש עם אנשי משרד הביטחון והצבא על מנת להעמידם על חומרת הדברים.

לפני כחודש, במסגרת פאנל פוליטי שהתקיים במרכז הבינתחומי בהרצליה, התבטא גפני בצורה מרוככת יותר על גיוס חרדים לצה"ל. גפני אמר: "זהו תהליך טבעי, לא כולם מסוגלים ללמוד כל היום, ישנם רבים המעוניינים ביציאה לשוק העבודה ולכן מתגייסים".

בעקבות דבריו יוצאי הדופן, גפני ספג ככל הנראה ביקורת פנים חרדית ובעקבותיה טען כי הדברים הוצאו מהקשרם וכי לא שינה את עמדותיו בנושא גיוס חרדים.