אאא

ביום חמישי האחרון השתתף חבר הכנסת ויו"ר "דגל התורה" משה גפני בפאנל פוליטי מיוחד שהתקיים במרכז הבינתחומי בהרצליה בהשתתפות אריה דרעי ממנהיגי ש"ס, עמיר פרץ ממפלגת העבודה ולימוד לבנת ממפלגת הליכוד ביתנו.

בתחילת הראיון החמיא יעקב אילון לגפני באומרו כי מדובר באחד מטובי המסבירנים של הציבור החרדי, ומייד לאחר מכן שאל אותו האם מפלגת יהדות התורה "התחתנה" עם גוש הימין?

גפני:לא התחתנו, אנחנו עדיין רווקים. בשלב זה אחד מהקהל זעק לעברו: "העיקר שהכלה תיהיה עשירה" ובמשך דקות ארוכות צחק גפני יחד עם הקהל, אך המשיך להסביר כי בעבר הלוא רחוק צעדה יהדות התורה יד ביד עם מפלגות המרכז והשמאל ואמר, "ציפי לבני הבטיחה לנו בדיוק את אותם הבטחות ובניגוד לימין שלא יודע לקיים היא גם היתה מקיימת, קדימה נתנה לנו את החוק על תלמידי ישיבות, קדימה גם עשתה את חוק טל, את כל הדברים שהיום הם תוקפים".

לשאלת המראיין במה יהדות התורה מתכוונת להתמקד בקדנציה הבאה השיב גפני, כי שני הנושאים החשובים הם הבעייה החברתית וזהות המדינה היהודית.

אנחנו מפלגה חברתית, השיב גפני והביא דוגמאות, "ליצמן למשל עשה את טיפולי השיניים, לקח משרד שהיה מעלה אבק, שהיה נוגע בעיקר למעמד הביניים ולשכבות החלשות כי העשירים לא צריכים את משרד הבריאות, יש להם ביטוח פרטי, וטיפל במשרד הזה כמו שלא טיפלו עשרות שנים ועשה רפורמות שנוגעות לכל אזרח בישראל, ובעיקר לשכבות החלשות, אני בוועדת הכספים, טיפלתי במליון דברים, מפעלים כושלים שהמדינה לא ידעה לטפל בהם, אלפי עובדים שהיו עשויים להיזרק לרחוב, לא חששתי לא מטייקונים ולא מדברים אחרים, סייעתי לכולם".

"בד בבד נקפיד על הזהות היהודית במדינה כל דבר שנוגע לצביון, לרשות הרבים, נישואין וגירושין, וגם על זכות העובדים לנוח בשבת ולא לעבוד"

יעקב אילון: בא נדבר על גיוס חרדים. מה הפתרון?

גפני: "אני רוצה לעשות סדר בעניין הזה, ישנם כאלו שחשבו לעשות על כך קופה פוליטית. באים יועצים ואומרים לראשי המפלגות, נושא הגיוס הוא נושא טעון כדאי לכם ללכת עליו לבחירות, תקבלו עליו הרבה מנדטים. אני נמצא בכנסת הרבה שנים", אמר גפני "ומדובר בטעות. אני חולק על כך, זה כלל לא מביא מנדטים. למשל קדימה כבר שנה רוכבת על הגל הזה ויש לה כעת 28 מנדטים ובמקום לעלות ל-60 היא יורדת לשלושה מנדטים בסקרים ולעומתה יחימוביץ שפעלה בסוגיה החברתית נמצאת בכנסת עם 8 מנדטים ולא אמרה מילה על הגיוס וכעת היא בסקרים עם 23 מנדטים".

חוץ מזה לעצם השאלה, חושף גפני, "אני בעד גיוס חרדים". (מחיאות כפיים)

"בשביל ללמוד תורה כל היום צריך הרבה כוחות. חלק גדול לא יכול לעשות את זה, יש היום אלפים שהולכים לעבוד, הולכים לצבא, התחילו תהליכים בכמויות בלתי רגילות. הממשלה עמדה ביעדי הגיוס של החרדים בשנים האחרונות. אי אפשר מנגד לכפות על מי שלומד תורה שלא לעשות זאת".

אילון: למה הפתרון לכך והיוזמה לא באה מצידכם, למה צריך לכפות זאת עליכם?

גפני בציניות: "אני מוכן לנהל את המדינה, אני מוכן להיות ראש ממשלה, רק יש לי בעייה, אני אצטרך לעשות רוטציה עם ליצמן, אכן אם הייתי רוה"מ הייתי קובע בחקיקה שמי שלומד תורה באמת, הוא משרת את עם ישראל וכל השאר מגוייסים למסגרות השונות".